Na czym polega usuwanie oznakowania poziomego?

Na czym polega usuwanie oznakowania poziomego?

Wraz z upływem czasu oznakowanie hal magazynowych czy parkingów staje się coraz mniej wyraźne, co może okazać się niebezpieczne ze względu na ryzyko wystąpienia wypadku. W takiej sytuacji zanim przystąpimy do ponownego malowania linii, należy najpierw dokładnie usunąć dotychczasowe oznaczenia. W tym celu stosowane są zarówno metody mechaniczne, jak i chemiczne.

Mechaniczne metody usuwania oznakowania poziomego

Jednym z głównych sposobów na pozbycie się oznakowania poziomego jest zastosowanie metod mechanicznych. To, w jaki sposób przeprowadzimy określone czynności w dużej mierze zależy od rodzaju nawierzchni. Należy jednak mieć na uwadze, że usuwanie oznakowania poziomego parkingów czy innych obiektów za pomocą metod mechanicznych jest inwazyjne. Z tego powodu częściej stosuje się rozwiązania chemiczne.

W przypadku posadzki betonowej wykorzystywana jest szlifierka diamentowa, którą podłącza się do odkurzacza przemysłowego. W ten sposób zostaje starta górna warstwa na której znajdują się nieaktualne już linie. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z podłożem bitumicznym, co ma miejsce szczególnie w przypadku oznakowania poziomego parkingów, najczęściej stosuje się frezarki spalinowe, które usuwają od 2 do 3 mm warstwy nawierzchni.

Chemiczne metody usuwania oznakowania poziomego

Usuwanie oznakowania hali produkcyjnej czy magazynowej zazwyczaj nie może wiązać się z ingerowaniem w podłoże. Zazwyczaj bowiem tego rodzaju obiekty są wynajmowane i muszą pozostać w nienaruszonym stanie. Z tego powodu najczęściej stosuje się metody chemiczne. Ich zaletą jest nie tylko bezpieczeństwo dla powierzchni, ale również brak pyłów, które zwykle utrudniają pracę przebywającym w pobliżu osobom .

Usuwanie oznakowania poziomego w magazynie czy na hali produkcyjnej następuje poprzez nałożenie substancji mającej na celu rozpuszczenie farby, którą następnie można łatwo usunąć. Proces ten może zostać wykonany ręcznie bądź za pomocą maszyny. Metoda ta nie jest inwazyjna, a więc nawierzchnia nie ulega zniszczeniu. Usuwanie oznakowania poziomego za pomocą metod mechanicznych realizuje się zazwyczaj wtedy, gdy nie ma możliwości zastosowania rozwiązań chemicznych.

Kiedy usuwamy oznakowanie poziome?

Najczęściej czynność tę musimy wykonać ze względu na konieczność przeprowadzenia zmian w organizacji ruchu na drogach transportowych na hali produkcyjnej czy magazynowej. Niezwykle istotne jest, aby przed przystąpieniem do malowania linii na hali, dokładnie usunąć dotychczasowe oznaczenia. Dzięki temu zadbamy o prawidłową widoczność. Oznakowanie hal magazynowych powinno zostać usunięte także w przypadku, gdy w wyniku upływu czasu kolory stały się niewyraźne. Co więcej, zdarza się także, że dany obiekt zmienia swoje przeznaczenie, a tym samym należy pozbyć się wszelkich istniejących linii i znaków.

Dlaczego usunięcie oznakowania jest tak istotne?

Duży ruch panujący w magazynach sprawia, że z biegiem czasu oznakowanie hal magazynowych ulega starciu bądź głębszemu wniknięciu w strukturę nawierzchni. Niewyraźne linie na hali mogą jednak wprowadzać w błąd zarówno pracowników obsługujących maszyny, jak i tych poruszających się pieszo. Niezbyt dobrze widoczne oznakowanie hal produkcyjnych i magazynowych może doprowadzić nie tylko do kolizji skutkujących stratami materialnymi, ale także do groźnego wypadku z udziałem osób zatrudnionych w danym obiekcie.

Nieusunięte oznakowanie poziome w magazynie, które nie zostało zastąpione nowym to także przyczyna obniżenia efektywności wykonywanych czynności. Pracownicy nieposiadający pewności co do określonego znaku, mogą częściej popełniać błędy, takie jak ustawianie określonych przedmiotów oraz maszyn w nieprawidłowych miejscach. Tego rodzaju sytuacje to łatwa droga do wywołania chaosu organizacyjnego, który z pewnością obniży wydajność procesów odbywających się na terenie magazynu.

Słabo widoczne oznakowanie poziome parkingów może stanowić poważne zagrożenie związane z ryzykiem wystąpienia wielu kolizji. Dlatego tak istotne jest dokładne usunięcie startych linii i zastąpienie ich nowymi, które będą doskonale widoczne przez kierowców, także w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ponadto, klarowne oznakowanie poziome parkingów to także pewność, że miejsca postojowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych nie zostaną nieumyślnie zajęte przez nieuprawnionych użytkowników ruchu drogowego.

W jaki sposób przystąpić do usuwania oznakowania hal magazynowych i produkcyjnych?

Usunięcie oznaczeń, jak i malowanie linii należy powierzyć sprawdzonym ekspertom. Dzięki temu zyskujemy pewność, że cały proces przebiegnie szybko, efektywnie i bezpiecznie. Doświadczeni fachowcy dobiorą odpowiednią metodę, co sprawi, że ingerencja względem nawierzchni będzie jak najmniejsza bądź zostanie całkowicie wyeliminowana. Po usunięciu oznakowania poziomego w magazynie czy innym obiekcie, podłoże musi zostać dokładnie oczyszczone oraz odtłuszczone. Dopiero wówczas można przystąpić do malowania linii na hali czy parkingu.

Zainteresowała Cię ta tematyka?

Sprawdź podobne wpisy

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Zeskanuj kod i dodaj nas do swoich kontaktów