Malowanie i oznakowanie poziome parkingów

Malowanie i Oznakowanie poziome parkingów

Malowanie oznaczeń parkingowych to zadanie, które wymaga nie tylko precyzyjnego wykonania, ale przede wszystkim odpowiedzialnego podejścia. Poprawnie wykonane malowanie linii parkingowych ma na celu nie tylko uporządkowanie przestrzeni, ale także zapobieganie potencjalnym kolizjom. Nasza oferta obejmuje kompleksowe malowanie parkingów, w tym, m.in.: malowanie miejsc parkingowych, malowanie pasów na parkingu oraz specjalistyczne malowanie koperty na parkingu dla osób niepełnosprawnych.

Miejsca parkingowe o specjalnym przeznaczeniu

Malowanie linii w obrębie parkingów to oczywiście przede wszystkim tworzenie miejsc parkingowych. Mogą to być zarówno standardowe miejsca dla większości samochodów osobowych czy większych pojazdów, jak i te specjalne – dla osób o szczególnych uprawnieniach. Miejsca parkingowe o specjalnym zastosowaniu przeznaczone są przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych lecz można także spotkać się z przestrzenią wydzieloną dla osób z małymi dziećmi. Zwykle tego rodzaju miejsca parkingowe umiejscowione są w pobliżu supermarketów, a ich celem jest ułatwienie wyniesienia z auta fotelika lub wózka.

Malowanie miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych

Miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych podlegają szczególnym regulacjom prawnym. Mogą z nich korzystać jedynie osoby posługujące się kartą parkingową, która przyznawana jest posiadaczom orzeczenia o niepełnosprawności. Tego rodzaje miejsce powinno znajdować się jak najbliżej wejścia do danego obiektu. Ważne jest też to, aby osoby poruszające się na wózkach mogły bez problemu od razu wjechać na chodnik.

Malowanie pasów wydzielających miejsce dla osób niepełnosprawnych powinno odbywać się na równych powierzchniach. Podłoże z kostki brukowej może występować tylko w przypadku zabytkowej zabudowy. Miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych występują zwykle w formie koperty pomalowanej na niebiesko. Koperty powinny charakteryzować się właściwą szerokością i długością. Kwestię tę reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017 r. zgodnie z którym prawidłowe wymiary to 3,6 x 5 m bądź 3,6 x 6 m w przypadku miejsc postojowych umiejscowionych wzdłuż jezdni. To, ile miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnością powinien obejmować dany parking uzależnione jest od liczby wszystkich dostępnych miejsc. Na jedno miejsce dla osoby niepełnosprawnej przypada od 6 do 15 pozostałych stanowisk.

Malowanie pasów parkingowych wydzielających miejsce dla osób niepełnosprawnych zapewnia im dodatkową przestrzeń potrzebną choćby na wyjęcie wózka. Z tego powodu zajmowanie kopert przez osoby nieuprawnione podlega karze.

Malowanie miejsc parkingowych dla pojazdów elektrycznych

Coraz częściej oznakowanie parkingów obejmuje także wydzielenie przestrzeni dla pojazdów elektrycznych. Zgodnie z regulacjami, ilość tego rodzaju miejsc powinna odpowiadać liczbie stacji ładowania, jakie znajdują się w określonej okolicy. Co więcej, muszą zostać wyróżnione za pomocą specjalnych znaków informujących, że jest to miejsce wyłącznie dla kierowców pojazdów elektrycznych. Przepisy nie określają kolorów lecz najczęściej stosowanym jest zielony. Wraz z dynamicznie zmieniającym się podejściem do tematu ekologii, oznakowanie parkingów odnośnie pojazdów elektrycznych staje się coraz popularniejsze.

Malowanie pasów parkingowych

Malowanie linii wydzielających miejsca parkingowe musi zostać przeprowadzone na podstawie obowiązujących przepisów. Zgodnie ze wspomnianym już wcześniej rozporządzeniem, wymiary miejsc postojowych powinny wynosić 5 x 2,5 m bądź 6 x 3,6 m (z możliwością ograniczenia do 2,5 m – w przypadku zapewnienia możliwości korzystania z przylegającego dojścia lub ciągu pieszo-jezdnego) w przypadku miejsc usytuowanych równolegle do jezdni. Co więcej, oprócz malowania pasów, często stosuje się także numerowanie miejsc parkingowych. Stanowi to szczególne ułatwienie w przypadku parkingu zajmującego duży obszar.

Techniki malowania oznakowań parkingowych

Nasze usługi malowania linii parkingowych bazują na dokładnym projekcie oraz przygotowaniu powierzchni, co gwarantuje najwyższą jakość i trwałość oznakowań. Używamy specjalnie przystosowanych farb do malowania parkingów, które są odporne na warunki atmosferyczne oraz intensywne użytkowanie.

Oznakowanie poziome parkingów – symbole

Malowanie linii, strzałek i symboli stosowane jest w celu zapewnienia porządku, a tym  samym bezpieczeństwa. Wśród nich można wyróżnić linie ciągłe, które pełnią funkcję znaku zakazu, jako że zabraniają dokonywania zmiany pasa ruchu. Strzałki natomiast wskazują możliwe kierunki poruszania się. Są kluczowe pod względem uniknięcia kolizji. Oznakowanie poziome parkingów to także symbole wskazujące miejsce zatrzymania się. Ponadto, zazwyczaj należy też oznakować martwe pola, a więc strefy, które zostały wyłączone z ruchu.

Oznaczenie parkingów oraz ich elementów

W szczególności w przypadku wielopoziomowych parkingów bądź tych, które zajmują duży obszar, niebagatelne znaczenie ma oznakowanie istniejących stref lub poziomów. Dzięki temu kierowcom znacznie łatwiej jest odnaleźć swój samochód. Należy pamiętać, że zrażony klient niekoniecznie powróci do danego sklepu. Malowanie pasów zwykle dotyczy także słupów, krawędzi oraz progów, czyli wszelkich elementów, jakie znajdują się na parkingu. Ich zadaniem jest ostrzeżenie kierowcy zbliżającego się do określonej przeszkody.

Jak wygląda malowanie linii parkingowych?

Zanim przystąpimy do oznakowania parkingu, przede wszystkim należy stworzyć dokładny projekt. Warto w tym celu zatrudnić sprawdzonych fachowców. Malowanie linii oraz innych oznaczeń musi zostać precyzyjnie zaplanowane. Osoby korzystające z parkingu powinny mieć możliwość swobodnego poruszania się. Ważne jest, aby kierowcy bez ryzyka kolizji mogli zarówno wjeżdżać, jak i wyjeżdżać z miejsca parkingowego. Ponadto, należy oznaczyć wszystkie niebezpieczne miejsca. Na wielu parkingach panuje bardzo duży ruch. Dlatego ich prawidłowe oznaczenie pełni niezwykle istotną rolę.

Przed rozpoczęciem malowania linii parkingowych, należy odpowiednio przygotować powierzchnię. Powinno się usunąć wszystkie luźne elementy oraz uzupełnić wszelkie istniejące ubytki, a także pozostałości starej farby. Usuwanie oznakowania poziomego można wykonać chemicznie bądź mechanicznie. Metoda chemiczna jest szczególnie polecana ze względu na wysoką skuteczność oraz brak ingerencji w strukturę podłoża. Usuwanie oznakowania poziomego, które zostało po poprzednim malowaniu jest koniecznym krokiem przed wykonaniem nowego.

Oznakowanie parkingów realizowane jest za pomocą specjalnie przystosowanych farb, które gwarantują długotrwały efekt. Istotne jest, aby wykazywały jak najwyższą odporność wobec zmiennych warunków atmosferycznych. Oznakowanie poziome parkingów można realizować w wielu różnych wersjach kolorystycznych. Ważne jest, żeby wszystkie namalowane pasy charakteryzowały się jak najlepszą widocznością, także przy niekorzystnym oświetleniu.

Malowanie miejsc parkingowych – cena

Rozumiemy, że każde zlecenie na malowanie miejsc parkingowych jest inne i wymaga indywidualnego podejścia, szczególnie w kontekście ceny. Dla większych projektów i przy nawiązywaniu długoterminowej współpracy oferujemy możliwość negocjacji cen, aby dopasować ofertę do specyficznych wymagań oraz budżetu klienta. W przypadku stałych umów serwisowych proponujemy atrakcyjne warunki cenowe, które odzwierciedlają zakres współpracy oraz częstotliwość realizowanych zadań.

Nasza polityka cenowa ma na celu zapewnienie optymalnych rozwiązań kosztowych przy zachowaniu najwyższej jakości świadczonych usług. Stawiamy na transparentność i uczciwość w kształtowaniu ceny, co jest fundamentalne dla budowania długotrwałych relacji z naszymi klientami. Dzięki temu podejściu, współpraca z nami to gwarancja satysfakcji i wartości, jaką otrzymujesz w zamian za zainwestowane środki.

Dlaczego właściwe oznakowanie poziome parkingów jest tak ważne?

Przemyślane stworzenie planu parkingu, a następnie właściwe wykonanie prac przez doświadczonych profesjonalistów gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Odpowiednia technika zastosowana do malowania linii zapewnia doskonałą widoczność, a tym samym sprawia, że kierowcy mogą swobodnie poruszać się po parkingu bez obawy o kolizję. Należy pamiętać, że na wielu parkingach panuje niezwykle duży ruch. Dlatego warto powierzyć pracę nad oznakowaniem parkingu fachowcom, którzy znają się na swojej pracy.

Malowanie parkingów – dlaczego my?

Specjalizujemy się w malowaniu parkingów, oferując szeroki zakres usług – od malowania miejsc parkingowych, przez malowanie pasów na parkingu, po kompleksowe oznakowanie poziome parkingow. Nasze doświadczenie oraz stosowanie najnowszych technologii gwarantuje wysoką jakość wykonania, trwałość oraz estetykę oznakowań.

Zainteresowała Cię ta tematyka?

Sprawdź podobne wpisy

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Zeskanuj kod i dodaj nas do swoich kontaktów